View the complete rankings here.
The latest Minnesota Fastpitch Coaches Association poll produced the biggest changes in weeks as the section play has wrapped up and the state tournament field is finalized.
Only one top-ranked team lost its spot in the poll released Thursday, but plenty of other squads shuffled positions throughout the rankings.
Class 1A
Edgerton/Southwest Minnesota Christian (22-3) rose to the top spot in Class 1A, dethroning New Ulm Cathedral. The Flying Dutchmen earned a bid to the Class 1A state tournament for fourth straight season after beating No. 5-1A Kerkhoven-Murdock-Sunburg 7-4 on June 1 in the Section 3 championship and will have a chance to defend their 2016 state title.
The Greyhounds (19-3) dropped to No. 8 following a 16-1 loss to No. 2-1A Sleepy Eye Saint Mary’s on May 27 and an 8-4 loss to Mankato Loyola in the Class 1A, Section 2 playoffs on May 30.
The Knights (22-2) captured the Section 2 title with a 4-2 victory over Mankato Loyola and will play in their first state tournament since 2007.
New York Mills (22-2) remained as the second-ranked team. The Eagles breezed through the Section 6 playoffs, outscoring opponents 49-5 to claim their fifth consecutive trip to the state tournament.
Kimball (19-3) rose to No. 4 after knocking off No. 6-1A Maranatha Christian 6-0 in the Section 4 semifinals on May 23 and defeating Mayer Lutheran 1-0 to win in the championship game on May 31.
Click here to view the complete rankings.
Class 2A
Maple Lake (24-0), behind its undefeated mark and convincing run through the Class 2A, Section 5 tournament, remained atop the Class 2A poll. The Irish surrendered one run in four postseason games and won the section title with a 7-1 victory over No. 4-2A Annandale on June 1 to return to the state tournament following a one-year absence.
Rochester Lourdes (22-3) stayed at the No. 2 spot though its season came to a close following a pair of 7-2 losses to defending Section 1 champion and No. 10-ranked Zumbrota-Mazeppa on June 1.
Pipestone (24-1) remained at No. 3 and wrapped up a return trip to the state tournament with a 4-1 win over New London-Spicer in the Section 3 championship on June 1.
Annandale (20-3) rose from No. 6 to No. 4 after it extended its winning streak to 20 games. The Cardinals, however, saw their season end with a 7-1 loss to Maple Lake in the Section 5 finale on June 1.
Park Rapids (23-2) dropped from No. 3 to No. 5 as its 21-game winning streak was snapped by an 11-3 loss to No. 7-2A Dilworth-Glyndon-Felton on May 25 in the Section 8 playoffs. The Rebels (24-3) defeated the Panthers 5-2 on June 1 to advance to the section title game, where they beat East Grand Forks 4-3.
Click here to view the complete rankings.
Class 3A
Mankato West (21-3) remained the class of Class 3A, the Scarlets held the No. 1 spot in the coaches' poll and earned the Section 2 title after an 8-2 victory over New Ulm on May 31.
The potential showdown between Mankato West and Big 9 Conference rival Faribault never materialized as the Eagles knocked the Falcons out of the tournament with a 3-2, 11-inning victory on May 27. Faribault fell to No. 8 in the rankings after getting shutout by Mankato East in a 1-0 defeat on May 25 -- its first tournament loss.
Rocori (21-3) jumped to No. 2 but had its season end on June 1 following a pair of losses to Big Lake in the Section 5 tournament.
Totino-Grace (21-2) moved up from No. 5 to No. 2 and captured the Section 4 title with a 3-2 victory over Mahtomedi on June 1.
Hermantown (19-5) dropped a spot to No. 4, a result of the tie at No. 2. The Hawks will make their 23rd appearance at the state tournament following a 3-2 win over No. 6-3A Chisago Lakes in Section 7 title match on June 1.
Winona (21-3) has won its last 19 games and will enter the state tournament as the fifth-ranked team in Class 3A. The Winhawks, who finished as runners-up at state a year ago, secured the state bid after defeating Stewartville 3-0 in the Section 1 finale on June 1.
Click here to view the complete rankings.
Class 4A
Chanhassen has held the top spot in the Class 4A poll all season, and for good reason. The Storm (23-1) used a 5-2 victory over No. 3-4A Prior Lake (21-4) on June 1 to claim the Section 2 title once again.
Anoka (23-1) shot to No. 2 and clinched the Section 7 title on June 1 with a 3-1 win over No. 7-4A Forest Lake, last year’s section champion.
Woodbury (22-2) stayed put at No. 3 thanks to its 20-game winning streak. The Royals wrapped up another Section 4 title with an 11-3 win over Hill-Murray on June 1.
Farmington (21-3) and Park of Cottage Grove (20-5) tied at No. 5. The Tigers crept up a spot from the previous week after knocking off top-seeded and No. 8-ranked New Prague in the Section 1 title game on 8-7 June 1, while on the same day, the Wolfpack won the Section 3 title. They needed two games to do so, defeating Eagan 9-6 in the second after the getting routed by the Wildcats 15-1 in five innings in the double-elimination tournament.
Click here to view the complete rankings.
Tag(s): Featured Hub Exclusive Rankings MSHSL Conferences Agassiz Valley East Grand Forks Badger/Greenbush-Middle River Northern Freeze Red Lake Falls Warroad Thief River Falls/Goodridge Arrowhead Ely Mountain Iron-Buhl Big 9 Albert Lea Austin Faribault Mankato East Mankato West Northfield Owatonna Red Wing Rochester Century Rochester John Marshall Rochester Mayo Winona Big South Big South - Small Jackson County Central Luverne Pipestone Area Redwood Valley St. James Windom Big South - Big Blue Earth Area Fairmont Marshall New Ulm St. Peter Waseca Worthington Camden Dawson-Boyd Kerkhoven-Murdock-Sunburg Lakeview MACCRAY Renville County West Tracy-Milroy-Balaton Russell-Tyler-Ruthton Minneota/Canby Lac qui Parle Valley Yellow Medicine East Central Lakes Alexandria Brainerd Fergus Falls Rocori St. Cloud St. Cloud Tech Sartell Sauk Rapids-Rice Willmar Central Minnesota Belgrade-Brooten-Elrosa Eden Valley-Watkins Holdingford Howard Lake-Waverly-Winsted Kimball Area Maple Lake Pierz Paynesville Area Sciences and Agriculture Twin Cities Academy North Lakes Gopher Blooming Prairie Bethlehem Academy Janesville-Waldorf-Pemberton Mankato Loyola Medford NRHEG Randolph United South Central Waterville-Elysian-Morristown Maple River Granite Ridge Becker Foley Little Falls Milaca Mora St. Cloud Cathedral Zimmerman Albany Great River Aitkin Braham East Central Hinckley-Finlayson Mille Lacs Ogilvie Pine City Rush City Heart O'Lakes Barnesville Dilworth-Glyndon-Felton Frazee Hawley Pelican Rapids Breckenridge Perham Hiawatha Valley Byron Cannon Falls Goodhue Hayfield Kasson-Mantorville Kenyon-Wanamingo Lake City Pine Island Rochester Lourdes Stewartville Triton Zumbrota-Mazeppa IMAC Blake Breck Minnehaha Academy Mounds Park Academy Providence Academy St. Paul Academy Independent Bemidji Blackduck Christian Life Academy Cristo Rey Jesuit Crookston Duluth Denfeld Duluth East Lake of the Woods Minnesota Transitions Moorhead Northome/Kelliher Roseau Sacred Heart Spectrum Chisholm Eveleth-Gilbert Grand Rapids Greenway/Nashwauk-Keewatin Hibbing International Falls Mesabi East Virginia Lake Eden Prairie Edina Hopkins Minnetonka Wayzata Lake Superior Cloquet Duluth Marshall Hermantown Proctor MCAA Heritage Christian Legacy Christian Lester Prairie Maranatha New Life Academy PACT St. Croix Prep Southwest Christian Trinity West Lutheran Metro East Hastings Two Rivers Hill-Murray Mahtomedi North St. Paul Simley South St. Paul Tartan Metro West Benilde-St. Margaret's Bloomington Jefferson Bloomington Kennedy Chanhassen Chaska Richfield Robbinsdale Cooper St. Louis Park Mid-State Crosby-Ironton Detroit Lakes Park Rapids Area Pequot Lakes Staples-Motley Minneapolis City Minneapolis Edison Minneapolis Henry Minneapolis Roosevelt Minneapolis South Minneapolis Southwest Minneapolis Washburn Minnesota River Belle Plaine Jordan Le Sueur-Henderson Mayer Lutheran Norwood Young America Sibley East Tri-City United Mississippi 8 Blue Big Lake Buffalo Monticello Rogers St. Michael-Albertville Red Cambridge-Isanti Chisago Lakes St. Francis North Branch Princeton Northern Lakes Deer River Hill City/Northland Littlefork-Big Falls Nashwauk-Keewatin Northland Northwest Suburban Andover Anoka Blaine Centennial Champlin Park Coon Rapids Elk River Irondale Maple Grove Osseo Park Center Robbinsdale Armstrong Totino-Grace Spring Lake Park Park Region Menahga New York Mills Parkers Prairie Pillager Sebeka Ottertail Central Bertha-Hewitt/Verndale Wadena-Deer Creek Pheasant Ashby Clinton-Graceville-Beardsley Hillcrest Lutheran Ortonville Wheaton/Herman-Norcross Brandon-Evansville Pine to Prairie Bagley Fertile-Beltrami Polk County East Mahnomen/Waubun Norman County East/UH Ada-Borup Red Lake County Lake Park-Audubon East Polk Polar Barnum Carlton/Wrenshall Cook County Cromwell-Wright Esko Floodwood McGregor Moose Lake/Willow River Silver Bay Two Harbors Prairie Prairie North Osakis West Central Area Long Prairie-Grey Eagle Royalton Prairie South Browerville Upsala Swanville Red Rock Adrian/Ellsworth Mountain Lake Area/Comfrey Murray County Central Red Rock Central/WWG Heron Lake-Okabena/Fulda Edgerton/SW MN Christian South Suburban Apple Valley Burnsville Eagan Eastview Farmington Lakeville North Lakeville South Prior Lake Rosemount Shakopee Southeast Glenville-Emmons/Alden-Conger Houston Lyle/Pacelli Mabel-Canton South Ridge Cherry North Woods St. Paul City St. Paul Central St. Paul Como Park St. Paul Harding St. Paul Highland Park St. Paul Humboldt St. Paul Johnson St. Paul Washington Suburban East Cretin-Derham Hall East Ridge Forest Lake Mounds View Park of Cottage Grove Roseville Stillwater White Bear Lake Woodbury Three Rivers - East Caledonia/Spring Grove Fillmore Central/Lanesboro La Crescent-Hokah Lewiston-Altura Rushford-Peterson Winona Cotter Three Rivers - West Chatfield Dover-Eyota GMLOK Plainview-Elgin-Millville Southland St. Charles Wabasha-Kellogg Tomahawk Gibbon-Fairfax-Winthrop Minnesota Valley Lutheran New Ulm Cathedral Sleepy Eye Sleepy Eye St. Mary's Springfield Wabasso Tri-Metro Brooklyn Center Fridley-Heights Concordia Academy DeLaSalle Fridley Holy Angels St. Agnes St. Anthony St. Croix Lutheran Visitation Upper Mississippi Cass Lake-Bena Laporte Nevis Pine River-Backus Red Lake Walker-Hackensack-Akeley Valley Alden-Conger Lake Crystal-Wellcome Memorial Martin County West Martin Luther/GHEC/Truman Nicollet St. Clair/Loyola Cleveland Madelia West Central Atwater-Cosmos-Grove City BOLD Benson Melrose Area Minnewaska Area Montevideo Morris Area/Chokio-Alberta Sauk Centre Wright County - West Annandale Dassel-Cokato Delano Glencoe-Silver Lake Holy Family Hutchinson Litchfield Mound Westonka New London-Spicer New Prague Orono Rockford Waconia Watertown-Mayer Hancock TCAC Chesterton Academy West Marshall