Quantcast
skip navigation

Coaches association names 2018 all-state teams

By Trevor Squire, SportsEngine, 06/15/18, 2:45PM CDT

Share

Small-school champion New York Mills led the Class 1A field with four all-state selections.


New York Mills pitcher Rhiana Roberts was one of three Eagles named to the Class 1A all-state first team. Photo by Tim Kolehmainen, Breakdown Sports Media

Class 1A

This season, New York Mills returned its entire starting lineup from last year's roster that claimed the program's first state title.

Fittingly, the Eagles' return trip to the state tournament was equally impressive. After running through the regular season with a 19-1 record, New York Mills went undefeated in the postseason to claim its second consecutive Class 1A title.

For their talent and leadership during the entire season, four Eagles earned all-state honors -- the most of any team. The honors are bestowed by the Minnesota Fastpitch Softball Coaches' Association following the state tournament.

Rhiana Roberts, Kenna Salo and Kaitlyn Kane received Class 1A first-team honors, while sophomore Tiffany Thompson was named to the honorable mention list.

All four athletes played major roles in the postseason as the Eagles pieced together eight consecutive wins.

Roberts was 6-for-12 at the plate and scored a team-high five runs, while Thompson hit a state tournament-best two home runs. Kane and Salo combined for seven RBI.

Click the tab to see all-state selections for each class.

The all-state teams are selected by the Minnesota Fastpitch Coaches' Association. 

Softball Hub Headlines

Tag(s): Home  MSHSL Conferences  Agassiz Valley  Badger-Greenbush-Middle River  Crookston  East Grand Forks  Marshall County Central/TC  Red Lake Falls  Roseau  Sacred Heart  Thief River Falls/Goodridge  Warroad  Red Lake County  Arrowhead  Cherry  Ely  Eveleth-Gilbert  International Falls   Mountain Iron-Buhl  North Woods  Big 9  Albert Lea  Austin  Faribault  Mankato East  Mankato West  Northfield  Owatonna  Red Wing  Rochester Century  Rochester John Marshall  Rochester Mayo  Winona  Big South  Big South East  Jackson County Central  Luverne  Pipestone Area  Redwood Valley  St. James  Windom Area  Big South West  Blue Earth Area  Fairmont  Marshall  New Ulm  St. Peter  Waseca  Worthington  Camden  Dawson-Boyd  Kerkhoven-Murdock-Sunburg  Lakeview  MACCRAY  Renville County West  Tracy-Milroy-Balaton  Russell-Tyler-Ruthton  Minneota/Canby  Lac qui Parle Valley  Yellow Medicine East  Central Lakes  Alexandria  Brainerd  Fergus Falls  Rocori  St. Cloud Apollo  St. Cloud Tech  Sartell-St. Stephen  Sauk Rapids-Rice  Willmar  Central Minnesota  Belgrade-Brooten-Elrosa  Eden Valley-Watkins  Holdingford  Howard Lake-Waverly-Winsted   Kimball Area  Maple Lake  Pierz  Paynesville  Gopher  Blooming Prairie  Bethlehem Academy  Janesville-Waldorf-Pemberton  Medford  New Richland-Hartland-Ellendal  Randolph  United South Central  Waterville-Elysian-Morristown  Maple River  Granite Ridge  Becker  Foley  Little Falls  Milaca  Mora  St. Cloud Cathedral  Zimmerman  Albany  Great River  Aitkin  Braham  East Central  Hinckley-Finlayson  Isle  Ogilvie  Pine City  Rush City  Heart O'Lakes  Barnesville  Dilworth-Glyndon-Felton  Frazee  Hawley  Pelican Rapids  Breckenridge-Wahpeton  Perham  Hiawatha Valley  Byron  Cannon Falls  Goodhue  Hayfield  Kasson-Mantorville  Kenyon-Wanamingo  Lake City  Pine Island  Rochester Lourdes  Stewartville  Triton  Zumbrota-Mazeppa  IMAC  Blake  Breck  Minnehaha Academy  Mounds Park Academy  Providence Academy  St. Paul Academy  Independent  Bemidji  Cambridge Christian  Duluth East  Grand Rapids  First Baptist  Hibbing  Indus  Lake of the Woods   Minnesota Transitions   Moorhead  West Marshall  Lake  Eden Prairie  Edina  Hopkins  Minnetonka  Wayzata  Lake Superior  Cloquet  Duluth Marshall  Hermantown  Proctor  Duluth Denfeld  MCAA  Heritage Christian  Lester Prairie/Holy Trinity  Maranatha  PACT/Legacy Christian  St. Croix Prep  Southwest Christian  West Lutheran  Spectrum  Metro East  Hastings  Henry Sibley  Hill-Murray  Mahtomedi  North St. Paul  Simley  South St. Paul  Tartan  Metro West  Benilde-St. Margaret's  Bloomington Jefferson  Bloomington Kennedy  Chanhassen  Chaska  Richfield  Robbinsdale Cooper  St. Louis Park  Mid-State  Crosby-Ironton  Detroit Lakes  Park Rapids Area  Pequot Lakes  Staples-Motley  Minneapolis City  Minneapolis Edison  Minneapolis North  Minneapolis Henry  Minneapolis Roosevelt  Minneapolis South  Minneapolis Southwest  Minneapolis Washburn  Minnesota River  Belle Plaine  Jordan  LeSueur-Henderson  Mayer Lutheran  Norwood Young America  Sibley East  Tri-City United  Mississippi 8  Blue  Big Lake  Buffalo  Monticello  Rogers  St. Michael-Albertville  Red  Cambridge-Isanti  Chisago Lakes  St. Francis  North Branch  Princeton  Northern Lakes  Chisholm  Deer River  Greenway  Hill City  Littlefork-Big Falls  Mesabi East  Nashwauk-Keewatin  Northland  Virginia  Northwest Suburban  Andover  Anoka  Blaine  Centennial  Champlin Park  Coon Rapids  Elk River  Irondale  Maple Grove  Osseo  Park Center  Robbinsdale Armstrong  Totino-Grace  Spring Lake Park  Park Region  Menahga  New York Mills  Parkers Prairie  Pillager  Sebeka  Ottertail Central  Bertha-Hewitt/Verndale  Wadena-Deer Creek  Pheasant  Ashby  Brandon-Evansville  Clinton-Graceville-Beardsley  Hillcrest Academy  Ortonville  Wheaton/Herman-Norcross  Hancock  Pine to Prairie  Bagley  Fertile-Beltrami  Polk County East  Mahnomen/Waubun  Norman County East/Ulen-Hitter  Ada-Borup/Norman County West  Lake Park-Audubon  East Polk  Polar  Barnum  Carlton  Cook County  Cromwell  Esko  Floodwood  McGregor  Moose Lake-Willow River  Silver Bay  Two Harbors  South Ridge  Prairie  Prairie North  Osakis  West Central Area  Long Prairie-Grey Eagle  Royalton  Prairie South  Browerville/Eagle Valley  Upsala  Swanville  Red Rock  Adrian  Mountain Lake Area  Murray County Central  Red Rock Central/W-WG  Heron Lake-Okabena  Edgerton/SW MN Christian  South Suburban  Apple Valley  Burnsville  Eagan  Eastview  Farmington  Lakeville North  Lakeville South  Prior Lake  Rosemount  Shakopee  Southeast  Glenville-Emmons  Houston  Lyle/Austin Pacelli  Mabel-Canton  St. Paul City  St. Paul Central  St. Paul Como Park  St. Paul Harding  St. Paul Highland Park  St. Paul Humboldt  St. Paul Johnson  St. Paul Washington  Suburban East  Cretin-Derham Hall  East Ridge  Forest Lake  Mounds View  Park of Cottage Grove  Roseville  Stillwater  White Bear Lake  Woodbury  TCAC  Sciences & Agriculture  Twin Cities Academy  Chesterton Academy  Christian Life Academy  Cristo Rey Jesuit  Liberty Classical  North Lakes  Shattuck-St. Mary's  Three Rivers-East  Caledonia/Spring Grove  Fillmore Central/Lanesboro  La Crescent  Lewiston-Altura  Rushford-Peterson  Winona Cotter  Three Rivers-West  Chatfield  Dover-Eyota  GMLOK  Plainview-Elgin-Millville  Southland  St. Charles  Wabasha-Kellogg  Tomahawk  Gibbon-Fairfax-Winthrop  Minnesota Valley Lutheran  New Ulm Cathedral  Sleepy Eye  Sleepy Eye St. Mary's  Springfield  Wabasso  Tri-Metro  Brooklyn Center  Columbia Heights  Concordia Academy  DeLaSalle  Fridley  Holy Angels  St. Agnes  St. Anthony  St. Croix Lutheran  Visitation  Upper Mississippi  Blackduck  Cass Lake-Bena  Laporte  Nevis  Northome-Kelliher  Pine River-Backus  Red Lake  Walker-Hackensack-Akeley  Valley  Cleveland  Lake Crystal-Wellcome Memorial  Madelia  Martin County West  Martin Luther/GHECT  Nicollet  St. Clair/Loyola  West Central  Atwater-Cosmos-Grove City  BOLD  Benson  Melrose  Minnewaska  Montevideo  Morris Area/Chokio-Alberta  Sauk Centre  Wright County West  Annandale  Dassel-Cokato  Delano  Glencoe-Silver Lake  Holy Family  Hutchinson  Litchfield  Mound Westonka  New London-Spicer  New Prague  Orono  Rockford  Waconia  Watertown-Mayer  Schaeffer  Wright County East  Class AAAA  Class AAA  Class AA  Class A  Section 1AAAA  Section 2AAAA  Section 3AAAA  Section 4AAAA  Section 5AAAA  Section 6AAAA  Section 7AAAA  Section 8AAAA  Section 1AAA  Section 2AAA  Section 3AAA  Section 4AAA  Section 5AAA  Section 6AAA  Section 7AAA  Section 8AAA  Section 1AA  Section 2AA  Section 3AA  Section 4AA  Section 5AA  Section 6AA  Section 7AA  Section 8AA  Section 1A  Section 2A  Section 3A  Section 4A  Section 5A  Section 6A  Section 7A  Section 8A  Madelia  Class AAAA  Class AAA  Class AA  Class A  Class AAAA  Class AAA  Class AA  Class A  Class AAAA  Class AAA  Class AA  Class A